Ana Sayfa / Bebek Beşikleri / Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek beşiği alırken nelere dikkat edilmeli? Çocuklar, dünyanın en değerli varlıklarıdır. Onların rahatı için anne babalar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret göstermelidirler. Bebeklik dönemlerinden başlayarak, sağlıklı ve rahat uyuması için bebek beşikleri ve yatak seçimi oldıukça önemlidir.

Bebeklerin sağlıklı ve rahat bir şekilde  uyuması, her anne babanın arzusudur. Gerekli araştırma yapılmadan satın alınan bebek beşikleri hem bebeğinizin, hem de sizin uyku düzeninizi, netice olarak da hayatınızı alt üst eder. Aradığımız kriterlere uygun bebek beşikleri satın almak için mağaza mağaza dolaşmanıza gerek yok. Yapmanız gereken, aşağıda sıralayacağımız kriterlere uygun bebek beşiklerini, internetten online bebek alışveriş siteleri üzerinden araştırmak. Bebek beşiği alırken dikkat etmemiz gereken en temel kriterler, güvenlik, konfor, taşınabilirlik, fonksiyonel olması ve fiyatıdır.

Güvenlik

Bebek beşik modelleri ve fiyatları arasından seçim yaparken en önemli kriterlerimizden biri tartışmasız güvenlik olmalıdır. Hafif malzeme kullanılarak üretilen beşiklerde devrilme riski vardır ve bebek için bir tehlike oluşturabilir. Evde oyun çağında diğer bir çocuğun koşarken beşiğe çarpması veya bir ev hayvanının beşiğe tırmanması veya itmesi kolayca devrilmesine sebep olabilir.

Bu sebeple portatif bebek beşikleri alırken malzeme, montaj ve duruş kalitesine çok dikkat etmeliyiz. Beşiğin ayakları yere sağlam basmalı, yukarıda bahsettiğimiz dış etkilerden etkilenmeyecek şekilde ayak genişliği ve ağırlık dengesine sahip olmalı. Güvenlik kontrolünü beşiği sertçe itip çekerek, sallayarak yapabilirsiniz. Devrilme riski olan portatif bebek beşiklerini kesinlikle tercih etmemenizi öneririz.

bebek beşikleri

Katlanabilir özelliğe sahip portatif bebek beşiklerinde beşik tam açıldığı zaman, güvenlik kilidi ile katlanma özelliğinin güvenli şekilde devre dışı kalıp kalmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Beşiğin bağlantı noktalarında kullanılan malzeme ve işçiliğin kaliteli olması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Tekerlekli bebek beşik modellerinde ise tekerleklerin güvenli şekilde sabitlenip sabitlenmediğini mutlaka kontrol etmek gerekir. Katlanma kilitleri veya tekerlek sabitleme stopları çeşitli dış etkilerden veya beşiğin sallanma özelliğinden etkilenmeyecek şekilde imal edilmiş olmalıdır.

Taşınabilirlik

BEBEK BEŞİKLERİPORTATİF BEBEK BEŞİKLERİPORTATİF BEBEK BEŞİKLERİ

Parmaklık Kriterleri

BEBEK BEŞİKLERİ        BEBEK BEŞİKLERİ

Bebek beşikleri parmaklıkları, bebeğin el, ayak, baş gibi organlarının sıkışmasını engelleyecek genişlikte olmalı, 2,5 cm’den dar 7 cm’den geniş olmamalıdır.

Beşiğin parmaklıkların yüksekliği de bebeğin beşikten düşmesini engelleyecek yükseklikte minimum 60 cm olmalıdır.

Parmaklıklar mümkün olduğunca sağlam malzemeden yapılmış olmalı. MDF ya da sunta yerine birinci sınıf ve kuru ağaçtan olanlar tercih edilmelidir.

Bebek Beşiklerinde Kullanılan Malzeme

BEBEK BEŞİKLERİ

Bebek beşiği seçiminde kullanılan malzeme de çok önemlidir. Beşikte metal parçalar bulunmamalıdır. Çünkü metaller manyetik alan meydana getirerek bebeklerde huzursuzluk yaratabilir.

Bebek beşiğinin boyasında kesinlikle civa ve kurşun içermeyen su bazlı boya kullanılmış olmalıdır. Mobilyacılıkta kullanılan yapıştırıcılar ve cilalar gibi, bebek için zararlı bir madde de formadehittir. Formaldehitin, bebeğin sağlığına zarar vermeyecek bir düzeye indirildiğini belgeleyen E1 güvenlik sertifikası olan bebek beşikleri satın alınmalıdır.

Kumaş bir bebek beşiği alınacaksa, antibakteriyel ve %100 pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Yünlü kumaş ve battaniyelerde ev tozu ve mayt olacağından, özellikle alerjik bünyeye sahip bebekler için seçilen iç malzeme elyaftan olmalıdır.

Bebek beşikleri insan sağlığına olumsuz etkileri olan kurşun ham maddesini kesinlikle içermemelidir.

Ahşap beşiklerde üzerinde kıymık ya da çatlak olmamasına çok çok dikkat edilmelidir, iyice kontrol edilmelidir.

İç Yatak Seçimi

BEBEK BEŞİKLERİ

Öncellikle bebeğinizin yatakla karyola arasına kayıp sıkışmaması için, yatak beşiğe tam olarak oturmalı ve arada hiç boşluk bulunmamalıdır.

Yatak ortopedik ve orta sertlikte olmalı.

Antibakteriyel olan ve doğal kauçuktan yapılmış lateks yataklar tercih edilmelidir. Visco yataklar bebekler için kansorejen madde özelliği taşımaktadır, bu tür yataklar alınmamalıdır.

Kaliteli bir bebek beşiği yatağı kolay temizlenmeli, kir tutmayan bir yapıya sahip olmalıdır.

Ayarlanabilir

BEBEK BEŞİKLERİ

Bebek beşikleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da ayarlanabilir olma özelliğidir. Bebeğiniz oturmaya başladığı andan itibaren yatağın seviyesini indirerek, kenarlara yaslandığında düşmeyeceği ve tırmanamayacağı kadar derin bir konuma getirilmesi gerekir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

  • Bebek beşiklerinin içerisine kesinlikle oyuncak konmamalı, çocuk sağa sola dönerken bir yerine zarar verebilir.
  • Beşiğin içerisine kenarlara yastık konmamalı. Bebek, beşiğin sert kenarlarına çarpmasın diye konulan yastıklar bebeğin nefessiz kalmasına yol açabilir.
  • Eğer beşiğin üzerinde dönence türü oyuncak varsa bebek, beşik içindeyken buna uzanamayacağı kadar yüksekte olmalı. Ayrıca, bebekler oturmaya başladıklarında bu oyuncaklar mutlaka sökülmesi gerekir.

Bebek beşiği alırken nelere dikkat edilmeli, başlıklı bu yazımız, umarız sizler için faydalı olmuştur, yorumlara sizler de değerli görüşlerinizi yazabilirsiniz.

hakkında bebekalisverissiteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir